Parafia Matki Bożej Częstochowskiej- został wybudowany w latach 1932 – 1937 w miejscowości Dzianisz w Gminie Kościelisko. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Autorami projektu Kościoła byli Bohdan Treter i Stefan Meyer.

Górale dzianiscy postanowili postawić własną świątynie i w roku 1926 powołali Komitet Budowy Kościoła, którym kierował Jan Tylka „Wacoń”. Gdy w końcu wyrażono zgodę na budowę, komitet zwrócił się do Eugeniusza Wesołowskiego- architekta zakopiańskiego o stworzenie projektu kościoła murowanego. Jednak plan nie przypadł do gustu władzom kościelnym, a kierujący przedsięwzięciem zorientowali się, że wieś nie udźwignie kosztów związanych z budową.
W 1932r. wrócił plan wybudowania kościoła tyle, że drewnianego. Projekt przygotował wojewódzki konserwator zabytków Bohdan Treter, oraz Stefan Meyer zakopiański inżynier. Po zatwierdzeniu papierów w dniu 09.09.1932 ruszyły prace ziemne pod kierownictwem Wojciecha Stopki z Kościeliska.
Działkę pod budowę ofiarowała Anna Tylka z mężem oraz Jan Tylka.
1933 był rokiem gromadzenia towaru, prace ciesielskie pod nadzorem cieśli Stanisława Fudali ruszyły w roku 1934.
10 października 1937r. kościół został poświęcony i otrzymał wezwanie MB Częstochowskiej, prace wykończeniowe trwały jeszcze przez kilkanaście lat.
Po wojnie parafia w Dzianiszu doczekała się pierwszego proboszcza- został nim Ks. Albin Marszałek.
Świątynia na wysokiej kamiennej podmurówce ma układ bazylikowy. Wnętrze oświetlają liczne okna z wprawionymi w nie witrażami przedstawiającymi sakramenty św.
W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu MB Częstochowskiej, którą namalowal Adam Witkowski z Krakowa.
Organy z XVIIw. pochodzą z kościoła w Kętach i umieszczone zostały na chórze w nowej trójosiowej szafie organowej.
Na zewnątrz jak i wewnątrz widać cechy charakterystyczne dla góralskiego budownictwa i stolarstwa.
 
Informacje i zdjęcia pochodzą z książki "Dzianisz Kościoł Matki Boskiej Częstochowskiej" autorstwa Andrzeja Skorupy i Rafała Monita
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem