Parada Gazdowska Polana Sywarne w Kościelsku

Serdecznie zapraszamy do Kościeliska, na widowiskowe wydarzenie w ramach cyklu PARADA GAZDOWSKA.

W Kościelisku spotykamy się na Polanie Sywarne w niedzielę 6 lutego o godzinie 12.00

Serdecznie zapraszamy do udziału zarówno osoby, które będą czynnie chciały uczestniczyć w wydarzeniu jak i widzów.

Wyniki

Parada Gazdowska nazywana jest również Kumoterską Gońbą. Podczas wydarzenia będzie można podziwiać tradycyjne zaprzęgi konne oraz tradycyjny strój góralski. Wydarzenie rozpocznie Parada Gazdowska, w której Gazdowie i Gaździny, Kumotrzy i Kumoski przejadą w tradycyjnych dwuosobowych sankach, tzw. Kumoterkach oraz w zaprzęgach parokonnych, prezentując dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
Zaprzęgi oceni profesjonalne Jury. Oceniane będą wszystkie elementy składające się na wygląd poszczególnych zaprzęgów i osób w nich zasiadających. Szczególną uwagę jury będzie zwracać na poszanowanie tradycji.

Najbardziej widowiskową częścią Kumoterskiej Gońby są wyścigi kumoterek, skiring i ski-skiring. W wyścigu kumoterek powozi mężczyzna, kobieta siedzi w sankach - tu nawiązanie do tradycji wożenia do chrztu niemowląt przez rodziców chrzestnych (kumoskę i kumotra).
Skiring to zawody polegające na tym, że narciarz jedzie za galopującym koniem.
Ski-skiring to zawody, gdzie za koniem jedzie narciarz, a koniem powozi jeździec.
Do wszystkich trzech konkurencji trzeba się naprawdę solidnie przygotować .

Całe wydarzenie słynie z niepowtarzalnej atmosfery.

Organizatorami wydarzenia w Kościelisku są:
Wójt Gminy Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Związek Podhalan Kościelisko, ZOSP RP w Kościelisku.

Partnerem wydarzenia jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kulury.

Opiekę nad całym cyklem „Parad Gazdowskich” pełni Zarząd Główny Związku Podhalan
Koordynatorem tegorocznego cyklu jest Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach

Ogólny regulamin wydarzenia dostępny poniżej:

INFORMACJA DLA MEDIÓW :

INFORMACJA DLA MEDIÓW :
Zwracamy się z uprzejmą prośbą by przedstawiciele mediów mieli ze sobą odblaskowe kamizelki; ułatwi nam to sprawę organizacyjną oraz zapewni większe bezpieczeństwo.
Przed wejściem na trasy należy zgłosić się w biurze zawodów celem odbioru akredytacji.